sie 18 2015

Tkaniny - co w nich siedzi ?


Komentarze: 0

Mój brat od zawsze był alergikiem. I o ile roztoca zupełnie mu nie przeszkadzały, to zawsze miał bardzo wrażliwą skórę. A ponieważ czasy naszego dzieciństwa przypadały na okres wolnej amerykanki, jeśli chodzi o badanie tkanin, często widziałam u niego alergię na różne ubrania. 

Początki lat 90. to był czas, w którym właściwie nie wiadomo było, co człowiek na siebie wkłada. Nikt wtedy nie słyszał o jakichś atestach dla materiałów, ciuchy często śmierdziały niemiłosiernie, a jeśli założyło się na siebie coś bez prania, można było się spodziewać alergii. To dziś jest nie do pomyślenia, bo niebezpieczne tkaniny możemy już dzisiaj spotkać chyba tylko w sklepie z chińszczyzną (choć i w sieciówkach też czasami można się na coś "pachnącego" natknąć ). Jednak dzisiaj uczulenia tego typu na pewno spotyka się dużo rzadziej. 

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów, powinniśmy unikać wszystkiego, co już na pierwszy rzut nosa wydaje nam się podejrzane, a więc tkanin, które zwyczajnie śmierdzą. Barwniki zawarte w takich materiałch mogą działać drażniąco na każdą, nie tylko wrażliwą, skórę. 

W przypadku dużej wrażliwości, zwłaszcza u dzieci, możemy szukać tkanin z atestem Eko-Tex. Materiały tego typu są badane na zawartość wszystkich znanych substancji szkodliwych, które mogą wywoływać m.in. właśnie alergie skórne. Wielu producentów ubranek dla maluchów wykorzystuje takie tkaniny, bo to podnosi wartość produktu, ale jednocześnie daje pewność bezpiecznego użytkowania. Trochę trudniej znaleźć takie materiały w ubraniach dla dorosłych, ale w przypadku dzieci nie powinno to być problemem. 

Pośród tkanin ciekawe miejsce zajmuje na pewno bawełna. Ta klasyczna przez wielu ekokonsumentów jest uważana za zanieczyszczoną, ponieważ przy jej uprawie zużywa się masę nawozów i pestycydów. Organiczna bawełna nadal jest w mniejszości i stosunkowo trudno ją znaleźć, choć oczywiście jest to możliwe. Na pewno jednak jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów. A o innych takninach, na które warto zwrócić uwagę przy alergii, w następnym poście. 

dzieciakizalergia : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz